Guzki krwawnicze – czym są naprawdę?

Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami (choć błędnie nazywane również żylakami odbytu), to naturalna część naszej anatomii. Są obecne u każdego człowieka, nawet u małych dzieci, i pełnią istotną funkcję w organizmie. Pojęcie „hemorrhoid” pochodzi z greckiego słowa „αἱμορροΐς” (haema – krew, rhoos – przepływ), co odnosi się do ich budowy i działania.

W rzeczywistości guzki krwawnicze to ciała jamiste przypominające poduszki wypełniające się krwią. Są one końcowymi połączeniami tętniczo-żylnymi i znajdują się powyżej linii zębatej odbytu, co umożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Wspomagają aparat zwieraczowy odbytu, zapobiegając niekontrolowanemu wydostawaniu się gazów.

Guzki krwawnicze – czym są naprawdę?

Guzki krwawnicze mogą ulegać różnym zmianom patologicznym, które są klasyfikowane w czterech stopniach:

Rozpoznanie i leczenie hemoroidów zależą od stopnia zaawansowania oraz objawów, jakie wywołują. W przypadku dolegliwości warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednią terapię.

Prosty sposób rezerwacji wizyty online

W modelu konsultacji flebologicznych specjaliści oferują profesjonalną opiekę medyczną z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. W prostych krokach możesz umówić się na wizytę z flebologiem, który zapewni szczegółową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia chorób żył.

Często zadawane pytania

Masz wątpliwości dotyczące zdrowia żylnego? W naszej sekcji FAQ znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z chorobami żył, ich diagnostyką oraz leczeniem. Zadbaj o swoje zdrowie z rzetelną wiedzą!

Choroba hemoroidalna, podobnie jak niewydolność żylna kończyn dolnych, należy do najczęściej występujących problemów zdrowotnych współczesnego świata. W krajach wysoko rozwiniętych ponad 50% populacji zmaga się z problemem powiększonych guzków krwawniczych.

Diagnozę choroby hemoroidalnej przeprowadza chirurg-proktolog. Podczas badania guzki krwawnicze mogą być widoczne lub wyczuwalne w badaniu „per rectum”. Do pełnej wizualizacji zmian wykorzystuje się anoskop lub rektoskop – specjalne urządzenia umożliwiające oświetlenie i ocenę kanału odbytu oraz odbytnicy.

Ryzyko zachorowania na chorobę hemoroidalną rośnie z wiekiem. Przed 20-25 rokiem życia występuje rzadko. Czynniki genetyczne mogą odgrywać istotną rolę, jednak szczególnie narażoną grupą są kobiety w ciąży, zwłaszcza te, które rodziły więcej niż dwa razy.

Leczenie powiększonych guzków krwawniczych może obejmować metody zachowawcze, takie jak korekcja diety i stosowanie leków flebotropowych, lub bardziej zaawansowane techniki zabiegowe. Coraz większą popularność zyskują nowoczesne, małoinwazyjne metody terapii, które charakteryzują się wysoką skutecznością i krótkim czasem rekonwalescencji.

Żylaki odbytu i guzki krwawnicze to dwa różne problemy. Żylaki odbytu powstają w obrębie splotu żylnego przyodbytowego, natomiast guzki krwawnicze są anatomiczną strukturą zlokalizowaną w kanale odbytu i pełnią ważne funkcje w organizmie.